Zhrnutie #3 (za viac ako pol roka!)

Naozaj pôjde o zhrnnutie za viac ako pol roka, ale keďže s výnimkou leta som toho veľa neprečítala, nebude možno ani také dlhé. V lete toho však bolo mimoriadne veľa. Tak teda uvidíme…

Časť 1: Do začiatku letných prázdnin (od Turíc… hmmm, kedy to tento rok bolo?)

Ak si pozriete záver predchádzajúceho článku, kde som písala o rozčítaných knihách, nájdete tam dve. Z toho jednu som aj naozaj dočítala – zbierku životopisov Svatost ve světe. S druhou, talianskym originálom jednej z mojich obľúbených detských kníh to už úspešné nebolo, a vlastne ani s taliančinou celkovo. Ani s prihlásením sa na CILS certifikát, ani s náhradným programom na deň skúšky, a čiastočne ani s náhradným dlhodobejším plánom, ktorým sa stala ruština – od budúceho týždňa sa kurz v jazykovke sťahuje do online priestoru (ak to budú hodiny cez google meet alebo niečo podobné – hm, čo iné, však? – tak po chvíli bude moja sústredenosť na nule a ak sa dá, tak aj v mínuse). Na druhej strane, na kurze som sa doteraz naučila nové veci, myslím, že som sa aj zlepšila v rozprávaní, tiež si čítam ruské správy a videla som prvú sériu kresleného seriálu Prostokvašino. Takto to už znie lepšie. 😉

No, ale aby dokončila túto časť – patrí sem aj ďalšia zbierka životopisov – piaty (posledný) diel série Božie deti.

Časť 2: Júl a august (alebo čitateľský maratón)

Pamätám si, že keď som si raz v lete počas základnej školy písala denník, končila som mesiac odstavcom, “tento mesiac som prečítala tieto knihy:” a nasledoval riadne dlhý zoznam. Teraz to bolo úplne rovnaké.

Náhodou sa viaceré knihy týkali vody, lodí, …Prvou bola kniha Škola pod plachtami. a hneď za ňou nasledovala ďalšia, Na mori s Horácom Nelsonom. Horác Nelson je v tomto prípade pes. 🙂

Mnohí milujú Pipi dlhú pančuchu, ale ja som medzi nich nikdy nepatrila. Nezaujala ma ani v detstve, ani keď som si ju pred časom požičala z knižnice, že sa do nej znovu začítam a zistím, či mám na ňu iný názor. Nie, nezmenil sa. 😛 Ale zato, keď som objavila Deti z Bullerbynu od tej istej autorky, bola som úplne nadšená. Dokonca natoľko, že tie knihy mám už aj doma a rozmýšľam nad audioknihami. Teraz som však vyskúšala od Astid Lindgrenovej detskú detektívku Nebezpečný život detektíva Blomkvista a teším sa, ako si niekedy prečítam o ňom aj ďalšie knihy.

K námornej téme som sa vrátila s audioknihou Dva roky prázdnin, pokračovala som knihou Jirkův velký vynález, ktorá – ako som si zistila a potvrdila svoj tip (asi pod vplyvom detektíva Blomkvista – keď už nie je žiadny prípad na riešenie, musí stačiť aj hľadanie indícií o tom, z akého obdobia pochádza čítaná kniha… pravda, toto bolo ľahšie) – vyšla po prvýkrát v 30. rokoch. Nasledovalo znovu pátranie, tentokrát nie moje, ale Špekonove (a jeho kamarátov) v knihe Enid Blytonovej Tajemství neviditelného lupiča. Po tom, čo som o Polyanne doteraz len počula, som si prvú knihu o nej aj prečítala.

Aká je šanca, že po očkovaní si – ešte v poliklinike, kde si vás nejaký krátky čas nechávajú – čítate knihu, kde sa práve vtedy vyskytne očkovanie? No, stalo sa, a bola to kniha Šest hrdinů z Nome. 😀 Chcela som ju využiť aj vo výmene pohľadníc, kde bola daná téma, napísať o knihe, ktorá sa odohráva na mieste začínajúcom na písmeno A (v tomto prípade ide o Aljašku), ale keďže asi nebola z češtiny preložená do iných jazykov, nakoniec som si vybrala Sienkiewiczovu knihu Púšťou a pralesom (Afrika).

Lois Lowry a Darca… nejako som si zvykla na to, že súčasnej literatúre nerozumiem, ale že nepochopím ani knihu pre mládež? Zopakujem slová z predchádzajúceho odstavca – “no, stalo sa…”. Naozaj neviem, čo sa vlastne stalo v jej závere. Ale ten dystopický svet, ktorý sa tam popisuje, je vytvorený naozaj dobre. Len nesúhlasím s tým, že na začiatku vyzerá všetko v poriadku, ľudia sú spokojní a šťastní, … podľa mňa je problém vidieť veľmi rýchlo…

Padák je pre kapitána lietadla super meno a vyšla o ňom ďalšia kniha – Kapitán Padák a záchrana lesov.

A nasledujú ďalšie životopisy: Svatí Karmelu, Malý generál a Contardo Ferrini. Neviem, či by som jeho životopisy mala považovať za knihu, Vítězové bola séria tenkých brožúr so životopismi a ISBN, čo by sme mohli zobrať ako kritérium, v tom čase ešte nebolo. Toto kritérium ale spĺňa ďalšia tenká brožúra, Krátke úvahy na počesť sv. Jozefa, ktorej autorom je ďalší svätec, sv. Alfonz Mária de Liguori.

Časť 3: Nový školský rok (až do začiatku adventu)

Teraz sa dostávame k tej časti z úvodu, kde som písala, že som toho tak veľa neprečítala. Dlho bola totiž v mojom novom diári v zozname prečítaných kníh len jedna – Do boja s ružencom od Štěpána Smolena (od ktorého som pred nejakým časom čítala knihu Buď, kde si, ktorú veľmi odporúčam!).

Potom však pribudla kniha od Thomasa Brezinu Čo zakopal pirát Strieborná ruka (aha, znova more a tentokrát piráti!). Požičala som si ju z knižnice, aby som zistila, aká je táto séria… ako keby som doma nemala ešte dosť kníh od Blytonovej, ktoré môžem čítať hocikedy, keď dostanem chuť na milý detský dobrodružný pátrací príbeh. 🙂 Blytonová vyhráva, ale aj toto je fajn. Trojičky pátrajú po pokladoch.

No a nakoniec sa mi teraz podarilo dočítať dve rozčítané knihy – Velká šestka (téma vody ma, zdá sa, neopúšťa) a životopisy Svätí a blahoslavení jezuitskej rehole.

Celkový počet prečítaných kníh bude na konci decembra určite menší ako v minulých rokoch, ale s ich výberom som spokojná. 🙂

Obrázky: http://www.freepik.com, foto: http://www.pexels.com

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s