Zhrnutie #2 (pôst, Veľká noc a veľkonočné obdobie)

Myslela som si, že zhrnutie spravím po Veľkej noci. Keďže sa to nepodarilo, ďalšou možnosťou (ak nechcem mať jednoducho koncový čas daný ako “doteraz”, čo by v podstate nebol žiadny problém) by mohol byť koniec veľkonočného obdobia. To sa skončilo v nedeľuTurícami, takže na zhrnutie tohto typu dnes ešte nie je (veľmi) neskoro. 😉 V prvom zhrnutí som sa rozpisovala o prečítaných knihách, tak teraz pre zmenu napíšem viac o nových knihách, ktoré som si kúpila a z prečítaných spravím len krátky zoznam. Nie že by mi vadil dlhý článok (a ak by vadil niekomu z vás, samozrejme ho nemusí dočítať, takže mu vlastne nemá dôvod vadiť), ale ak chcem tento draft dnes dopísať, bude takýto plán lepší.

KNIŽNÉ PRÍRASTKY

Tak sa na ne pozrime. Sú tu internetové objednávky, výber kníh v kníhkupectve (vedela som, čo chcem, takže rovnako dobre som mohla spraviť aj objednávku a vyzdvihnúť si ju, ale vybrala som si toto… po dlhom čase bola znovu takáto možnosť a bolo to tým pádom vlastne niečo výnimočné) aj knižný kolotoč.

Internetové objednávky

 • O knihách o Kvakovi a Člupovi som sa dozvedela z knihy, v ktorej je predstavených veľa kníh pre deti (konkrétne ide o 2 x 101 kníh pro děti a mládež a na tomto odkaze si môžete pozrieť aj niekoľko jej stránok) , takže bude slúžiť ako dobrá inšpirácia. Dočítala som sa v nej aj o Kvakovi a Člupovi a túto knihu s ich príbehmi som si požičala najskôr v knižnici. Vlastne len kvôli tomu, že keď už idem vrátiť knihy, tak to využijem a niečo si požiačiam. Tie knihy na vrátenie boli presne tie knihy, ktoré som minule spomínala, že som ich nestihla dočítať, kým sa knižnice kvôli covidu znovu nezavreli. Akurát mi potom nejako uniklo, že sú znova otvorené a knihy sa dajú objednať, myslím, že to tak bolo už v čase písania toho článku. No ale predsa sa ku mne tá informácia dostala a ja som objednávku kníh na požičanie využila. Kvak a Čľup tak prišli ku mne domov. A keď som sa začítala do prvého príbehu… kedy ste sa naposledy nahlas smiali pri čítaní nejakej knihy? Skončilo to tým, že som si tú knihu kúpila, podľa obrázkov v tejto časti a a pri prečítaných knihách vidieť, že mám nové vydanie. Nie som teda jediná, komu sa kniha páči.
 • Katolícke kostoly na historických pohľadniciach – kostoly, pohľadnice, kniha… no dokonalá kombinácia! A ešte k tomu staré pohľadnice. Mám rada všetky, nijako sa nešpecializujem na tie staré a vlastne moje pohľadnice nie sú ani serióznou zbierkou. “Len” (no, vlastne to nie je “len”, je to celkom dosť) ma teší, keď posielam a dostávam pohľadnice – sú to náhodní ľudí cez internetový projekt, na internetovom fóre sme si s niektorými vymenili tých pohľadníc už niekoľko, no a samozrejme aj známi – či už naozaj osobne známi (tí sú tu vlastne, čo sa týka pohľadníc, v úplnej menšine) alebo internetoví a poštoví. Ale začala som o tom, že staré pohľadnice… nezdá sa vám, že sú tak nejako výnimočné? Podobne ako staré knihy z antikvariátu…
 • Kniha Kulmenie je založená na relácii televízie LUX s rovnakým názvom, z ktorej som niektoré časti videla. Spomínam si napríklad na Agathu Christie alebo Annu zo Zeleného domu. Potešila som sa teda, keď som sa dozvedela o tejto knihe a niekoľko náhodne vybraných kapitol som si z nej už aj prečítala. Ako som ale teraz hľadala odkaz na reláciu v archíve, dostala som chuť pozrieť si všetky jej časti. Je ich veľa, ale veď nikde nie je povedané, že to mám mať dopozerané v nejakej blízkej budúcnosti.
 • Krátke úvahy na počesť svätého Jozefa ma zaujali hneď dvoma vecami. Najskôr vďaka svojmu autorovi, ktorým je sv. Alfonz Mária de Liguori, od ktorého som niekoľko kníh čítala. A potom témou sv. Jozefa, ktorý je jedným z mojich obľúbených svätých a som veľmi rada, že bol vyhlásený Rok svätého Jozefa. Mimochodom, k mojej objednávke, ktorej súčasťou bola aj táto kniha, patril aj obrázok sv. Jozefa s modlibou. Jeho prvým využitím bude to, že bude záložkou v tejto zbierke úvah.
 • Blahoslavený Carlo Acutis bol spomínaný aj tu na blogu a plánovala som viac článkov, v ktorom by som o ňom písala. Potom prišli obmedzenia pre bohoslužby a lockdowny, a počas tohto obdobia bola ťažká už aj myšlienka na to, že by som mala písať o Carlovi a jeho vzťahu k Eucharistii, adorácii, spovedi… Na druhej strane, došlo mi aj to, že je to vlastne tak v poriadku a že by nebolo dobre, keby to bolo inak. Keby to pre mňa ťažké nebolo. Faktom ale je, že žiadne takéto články nevznikli, myslím však na to a tieto plány som nezrušila.
 • Neuhasiteľný plameň Gemmy Galgani je presne to, čo hovorí podtitul tejto knihy – život svätej mystičky očami jej spovedníka. Takže sa teším na ďalší životopis!

Naživo v kníhkupectve (konkrétne v Spolku svätého Vojtecha)

 • Bola som rada, keď som zistila, že apoštolský list pápeža Františka Patris corde (znovu tu teda máme svätého Jozefa!) vyšiel v knižnej podobe. Na jednej strane, do vytlačenej verzie si môžem robiť poznámky, čo by mi pri knihe vadilo (vytlačiť si niečo môžem znovu a vyznačiť si tam iné veci, čo pri knihe nejde), na druhej strane sa mi príjemnejšie číta takáto ozajstná kniha.
 • Encykliku Fratelli tutti som sa pôvodne ani nechystala čítať, robila na mňa dojem, že to čítanie napríklad pre politikov alebo pre iných ľudí, ktorí napríklad o niečom rozhodujú. V čase, keď som sa chystala ísť do kníhkupectva pre tú predchádzajúcu knihu, však bola táto encyklika spomenutá v homílii s takou výzvou k čítaniu – na normálnej rannej sv. omši, kde sme… hm, ani nemôžem napísať, že obyčajní ľudia… no dobre, tak bežní ľudia. Tak uvidíme… (Ak by niekomu nestačili obyčajní ľudia, čo poviete na to, že náš farský časopis má v názve “hlas”? Pri poslednom stretnutí redakčnej rady sme si z toho robili vtipy, napríklad “ale my sme boli skôr!” 😛 )

Z knižného kolotoča

Dvakrát Shakespearove. Alebo V. Potrashruška, ako je to na jednom Martinusáckom tričku, prípadne Trasiehruška z komentárov. Ešte to upravím na Vilko trasie hruškou a keby som vedela kresliť, tak je tu Vilko zo včielky Maji, ako trasie stromom, z ktorého padajú hrušky a vy by ste mali uhádnuť, aký spisovateľ je týmto obrázkom zakódovaný. Keďže kresliť neviem, namiesto toho tu je obrázok trička z Martinusu:

Zatiaľ literárne tričko (takéto alebo podobné) nemám, ako ste na tom vy?

PREČÍTANÉ KNIHY

Budem stručná, fakt 😀

 • Mesiac svätého Jozefa – úvahy na každý deň marca, teda mesiaca sv. Jozefa
 • Verím v Boha – rozhovor s pápežom Františkom o vyznaní viery, jednotlivé časti rozhovou sú doplnené textami k danej téme
 • Božie deti 3, 4 – ďalšie dva diely série životopisov (ešte mi zostáva jeden)
 • Kvak a Čľup – toto je vydanie z knižnice, ktoré som spomínala hore 😉
 • Obléhání Macindawu, Králové Clonmelu – ďalšie diely zo série Hraničiarov učeň

ROZČÍTANÉ

Životopisy (tentokrát františkánski terciári) a Srdce od Edmonda de Amici v taliančine. Vôbec sa mi tento rok nedarilo opakovať si taliančinu, aby som si potom išla robiť CILS certifikát, tak som to dočasne nechala tak a pustila sa radšej do čítania knihy v taliančine. Bez nejakej snahy analyzovať si tam gramatiku alebo hľadať neznáme slovíčka, jednoducho čítať a používať tak jazyk. Čo sa týka certifikátu, teraz v júni by mi dátum skúšky aj tak nevyhovoval, ale decembrový termín by mal byť v poriadku – teda aspoň čo sa týka dátumu. Bolo by fajn pridať ešte vedomosti. 😛 Alebo to skončí tak, ako pri ostatných jazykových certifikátoch, že som k nim prípravu nemala (angličtina B2 a taliančina B1). Na jednej strane to nemusí byť zlé, lebo to potom ukazuje aktuálny stav znalostí, na druhej strane tá príprava nemusí byť samoúčelná len na test, ale je to dobrá príležitosť zlepšiť sa. Lenže skončiť to môže aj tak (aj sa mi to raz stalo, presne s touto B2 taliančinou), že sa prihlásim a potom si to ešte pred zaplatením poplatku rozmyslím a napíšem mail, že by som sa chcela odhlásiť. Prijímam tipy, ako to dopadne v tom decembri. 😀

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s